KAMPANIE SPOŁECZNE TO WYZWANIA
Kampanie społeczne to jedne z najtrudniejszych wyzwań. Często dotykają poważnych tematów, takich jak zdrowie, życie, bezpieczeństwo.
Trzeba naprawdę dobrze wyważyć przekaz, żeby nie wyszło zbyt teatralnie, sztucznie, patetycznie, bo zamiast uświadamiać i wpływać na zachowania ludzi, skłonimy ich tylko to śmiechu. Zwłaszcza, jeśli chcemy dotrzeć do młodzieży czy młodych dorosłych, wyczulonych na fałsz, kadzenie, pouczanie i straszenie.
STEREOTYPOWY MELANŻ. OCZEKIWANIA WS. RZECZYWISTOŚĆ
W przypadku ostatniej kampanii Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zrealizowanej w ramach Projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, widzimy spoty z jednej strony luźne, zabawne, ale i zarazem prezentujące bardzo stereotypowy obraz.
10 filmów można obejrzeć na stronie melanz.tv, oto przykładowy z nich:
JAK (NIE) TRAFIĆ Z PRZEKAZEM DO ODBIORCÓW
Jaka jest reakcja samych zainteresowanych? Niestety, grupa docelowa filmu w dużej mierze zareagowała alergicznie*.
Może dlatego zazwyczaj najlepsze kampanie to takie, które nie są odgrywane, bo nie można im zarzucić sztuczności, przerysowania?
Twórcy melanżowych spotów twierdzą, że „Jej [kampanii] głównym celem jest zwrócenie uwagi młodzieży na negatywne skutki korzystania z używek”.
Tylko czy na pewno to się udało? Czy zniechęcili, czy zachęcili?
————————-
* Świetny tekst o reakcji na spot wśród komentujących napisał autor bloga Advertising Is Exciting – link TU.
Takich informacji szukałem
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Cieszę się, że mogłam pomóc ;-)
PolubieniePolubienie