MEN vs. Nike a sprawa kobieca. Patriarchat i feminizm w spotach

OPOWIADAMY HISTORIE, ABY WYWOŁAĆ EMOCJE

Opowiadanie historii jest niezmiernie ważne w spotach reklamowych czy kampaniach społecznych. To nie marka/produkt/sprawa, tylko emocje każą nam je oglądać do końca.

MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ W SŁUŻBIE STEREOTYPOM

O powyższym prawdopodobnie słyszał ktoś w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Okazało się jednak, że można opowiadać dobre lub złe historie. Ta jest taka.

Głównym bohaterem jest chłopiec, który siedzi na kanapie. Dłubie coś w komputerze, sterując różnymi sprzętami domowymi. W tym czasie jego mama krząta się, sprząta. W końcu chłopiec z miną cwaniaczka ogłasza: „Zaprogramowałem ci inteligentne mieszkanie. Taki system, żebyś miała więcej czasu dla nas”. Serio?

Szkoda tylko, że MEN zamiast walczyć ze stereotypami, tylko je pielęgnuje. I to w najbardziej perfidny sposób. Chyba nie bez powodu skrótowiec MEN to po angielsku… Wiadomo. Zobaczcie sami.

NIKE JEST FEMINISTKĄ

Kilka dni wcześniej, przed opublikowaniem spotu MEN, w sieci pojawiła się reklama Nike.

Główną bohaterką jest dziewczynka śpiewająca po rosyjsku na jakiejś wielkiej gali. Śpiewa bardzo popularną piosenkę o tym, z czego są zrobione dziewczynki. O ile w początkowej części utworu nuci zgodnie z oryginałem, że „z kwiatuszków, z pierścionków, z ploteczek i z marmolady”, to w kolejnej zwrotce zmienia tekst i ku zdziwieniu publiczności śpiewa, że: „i z żelaza, z dążenia, z samopoświęcenia, z bitew są nasze dziewczynki”. 

Można odważnie, współcześnie, z silnymi wartościami? Chyba nie bez powodu twórcy spotu wybrali ten rosyjski kontekst. Chyba nie bez powodu Nike jest w mitologii uosobieniem zwycięstwa.

Co myślicie o przedstawianiu kobiet w tych spotach?

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

Co o tym myślisz? Napisz komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close