4 wideo, które pomogą Ci zrozumieć siłę storytellingu

Na YouTube’ie nie oglądam tylko filmów ze śmiesznymi psami i innymi czworonożnymi albo krojenia mydła (wiem, jest to zaskoczenie). Staram się być na bieżąco z tym, co się dzieje w memach, ale też w copywritingu czy marketingu w Polsce i na świecie (serio).

Dzisiaj chciałabym się z Tobą podzielić czterema nagraniami wideo, które na początku copywriterskiej drogi otworzyły mi oczy na storytelling, czyli opowiadanie historii. Będzie trochę o wódce Baczewski, a potem czterech jeźdźców storytellingu, czyli Vaynerchuk, Tkaczyk, Brach i Stączek.

Do czego przydaje się storytelling w marketingu?

Opowiadanie historii jest naturalnym sposobem wymiany doświadczeń dla ludzi. Właśnie dlatego wędrowni pieśniarze mieli swoją rolę w epoce, do której chce nas cofnąć aktualny polski rząd. Rodzice opowiadają dzieciom bajki, bo te zazwyczaj mają morał, czegoś uczą. Dorośli również są spragnieni opowieści, a im jest ona lepsza, tym bardziej wciąga odbiorcę. Kto czytał Blankę Lipińską i Remigiusza Mroza wie, o czym mówię. W ten sposób łatwiej można dotrzeć z przekazem marketingowym. Dlaczego?

Bo opowieści wywołują emocje, zależnie od kontekstu będzie to pewnie śmiech, wzruszenie, radość, smutek, złość. Suche opisy czy surowe dane nie mają na nas wielkiego wpływu, ale jeśli są ubrane w jakąś historię, której bohater ma jakieś rozterki czy perypetie niczym sosny w „Nad Niemnem”, łatwo wbijają nam się do głowy i serca. Przykład?

Historia butelki wódki J. A. Baczewski

Wódka kojarzy się z zabawą, imprezą, ale opowieść z wódką w roli głównej może też wzruszyć, nawet na trzeźwo. Jeśli jeszcze jej nie znasz, zobacz „Ostatnią butelkę” i zastanów się, co powoduje, że chce się tę reklamę oglądać. To są właśnie narzędzia, które wystarczy rozpoznać, przyswoić i następnym razem wdrożyć. Proste? Proste.

4 filmy, które nauczą Cię o storytellingu więcej, niż jakakolwiek książka

Skoro już wiesz, jak działa wywoływanie emocji poprzez opowiadanie historii, zobacz 4 wideo, w których o potrzebie i wartości storytellingu opowiadają jedne z największych, a na pewno najbardziej lubiane przeze mnie autorytety związane z marketingiem.

  • Pierwszy film to prezentacja guru social mediów – Gary’ego Vaynerchuka. Prezentacja miała miejsce w 2014 roku, natomiast większość koncepcji, inspiracji i twierdzeń dotyczących storytellingu jest nadal bardzo aktualna. Wprost przeciwnie do planów strategicznych branży turystycznej na 2020 rok.
  • Na drugi ogień proponuję polskiego eksperta od storytellingu, stałego bywalca konferencji marketingowych, znanego z noszenia tej samej koszulki z Batmanem na każdą imprezę. Zobacz zapis webinaru Pawła Tkaczyka.
  • W trzecim wideo o storytellingu opowiada Bartłomiej Brach. Pokazuje, że nie można stworzyć narracji bez konfliktu, a konfliktu nie ma z kolei bez przeciwnika.
  • Ostatnie wideo to zapis rozmowy z Markiem Stączkiem. Opowiada on między innymi o tym, że ludzie nie szukają informacji – szukają wiedzy. A wiedzę trzeba w odpowiedni sposób opowiedzieć, aby była dla nich zjadliwa i inspirująca.

Mam nadzieję, że ten wybór był przydatny. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące storytellingu albo zastanawiasz się jak go użyć w swojej firmie, daj znać, chętnie o tym porozmawiam.

– – – – –

Photo by Art Lasovsky on Unsplash

Co o tym myślisz? Napisz komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close