5 sposobów na zwiększenie kreatywności i wyjście z bloku twórczego

Pogadajmy krótko o kreatywności.

Wszyscy znamy to uczucie: pustka w głowie i czysta kartka papieru (albo migający w jednym miejscu kursor). Siedzisz nad tym samym projektem od wielu godzin, dni, tygodni, a może nawet miesięcy, i nie możesz ruszyć dalej.

Nieważne, ile razy zrobisz burzę mózgów i pod jakim kątem spróbujesz podejść do projektu, nie możesz znaleźć tego jednego rozwiązania, które odblokuje Twoją kreatywność. Jeśli brzmi to znajomo, nie martw się – masz wielu braci i sióstr.

Wiele osób (w tym ja) regularnie zmaga się z twórczą blokadą. Co możesz zrobić, aby wyjść z impasu i zacząć działać? Oto kilka rzeczy, które pomogły mi w przeszłości.

1. Research, research, research.

Kiedy próbujesz wymyślić coś nowego, pomocne może być przyjrzenie się temu, co inni zrobili w przeszłości – nie po to, aby ich skopiować, ale po to, żeby się zainspirować i obrać własny, unikalny kierunek. Upewnij się, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu odrobisz pracę domową i wykonasz porządny research.

2. Czytaj więcej.

Im więcej wystawiasz się na nowe pomysły i perspektywy, tym łatwiej będzie Ci wymyślić coś oryginalnego. Z mojego punktu widzenia warto czytać książki, magazyny i artykuły spoza swojego normalnego obszaru zainteresowań. Nigdy nie wiesz, kiedy i gdzie znajdziesz inspirację, albo nietuzinkową analogię.

3. Wykorzystuj techniki kreatywne.

Jeśli tradycyjna burza mózgów nie działa na Ciebie, spróbuj użyć technik stworzonych specjalnie do pobudzania kreatywności, takich jak mind mapping czy SCAMPERing. Poniżej przykłady z programu Miro.

Przykład mapy myśli z programu Miro
SCAMPER - metoda, screen z Miro.

4. Burza mózgów… z twistem.

Jeśli zwykłe sesje burzy mózgów nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, spróbuj je nieco urozmaicić, stosując reverse brainstorming albo brain writing. Poniżej przykłady z narzędzia Miro.

Reverse brainstorming z Miro.
Brain writing z Miro.

5. Na deser, coś, co lubię najbardziej: podejmij działanie.

Kreatywność nie polega na czekaniu, aż jabłko spadnie Ci na głowę z drzewa, a wtedy krzykniesz „eureka”. Twórcze myślenie polega na podejmowaniu działań, próbowaniu i wkładaniu ciężkiej pracy w generowanie nowych pomysłów. Przykładowo, żeby wymyślić dobry tytuł strony sprzedażowej, zdarza mi się wymyślić 20 propozycji i wybrać jedną.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci ponownie uruchomić kreatywność. Jeśli masz jakieś własne tipy, jak zwiększyć kreatywność, daj znać, może też mnie zainspirujesz? ;-)

Co o tym myślisz? Napisz komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close