Czy długość ma znaczenie? Jak długi powinien być tekst w Internecie

Nie będę niczym walki Najmana tak długo trzymać Was w napięciu. Długość nie ma znaczenia, liczy się… Jakość i kontekst. Wiem, nuda. Na pewno już gdzieś słyszeliście tę mądrość, może przy innej okazji, jednak ta zasada działa również w copywritingu. Długi artykuł może być tak samo skuteczny jak tekst „mały, ale wariat”.

Jak długie pisać teksty do Internetu?

To zależy.

To zależy - Obrazek - Obrazkowo - najlepsze obrazki, demotywatory,  motywatory, memy, gify i takie tam.

Zrobiłam mały research i na każdej stronie specjaliści podają bardzo różne liczby, na przykład raz idealna długość tekstu to 500 słów, raz 1000. Widziałam statystyki, z których wynikało, że najlepsze teksty to te o długości 200 słów. Podobno też żyjemy w tak szybkich czasach, a użytkownicy Internetu są tak rozproszeni i niecierpliwi, że chcą konsumować treści do 100 słów. Niedługo później przeczytałam artykuł, że najlepiej publikować teksty zawierające ponad 2000 słów. O co w tym wszystkim chodzi?

Odpowiedź nie jest i nigdy nie będzie jednoznaczna. Specjaliści SEO będą zazwyczaj celowali w dłuższe teksty, bo można w nich użyć większej ilości słów kluczowych w naturalny sposób. Zaprzecza jednak tej tezie case study, które niedawno czytałam o tym, że po podzieleniu bardzo obszernego materiału na kilka mniejszych, można było uzyskać lepsze efekty SEO. Roboty Google przeczesują Internet i trzeba brać pod uwagę aktualne algorytmy, ale… po drugiej stronie zawsze jest człowiek.

5000 jest tak samo dobre jak 10 000, chyba że mówimy o dolarach

Jeżeli piszesz dogłębną analizę, opisujesz badanie, które wymaga ponad 5000 znaków ze spacjami lub więcej i nie jesteś w stanie tej samej dawki wiedzy przekazać w krótszy sposób, to i 10 000 znaków będzie w porządku. Zainteresowany czytelnik będzie chciał je przeczytać.

Jeśli wszystko, co masz do powiedzenia na dany temat, możesz zawrzeć w 200 słowach, to zgodnie z logiką, po co lać wodę i na siłę tworzyć długi i pusty artykuł?

Wniosek jest taki, że teksty powinny mieć odpowiednią długość. Odpowiednią, czyli taką, która pozwala na wyczerpanie tematu. Najlepiej, jeśli dany tekst zawiera więcej przydatnych informacji niż strony znajdujące się w top 10 w Google, ale poza tym, część danych można ograć infografiką i ostatecznie samych znaków zawrzeć mniej.

Pisz teksty takie, jakie chcą czytać Twoi czytelnicy

Nie można w żadnym momencie zapomnieć o czytelnikach. Podstawowa analiza ich zachowań na Twojej stronie pozwoli Ci sprawdzić, które tematy interesują ich najbardziej. Jak długie teksty lubią przyswajać? Jak szybko zamykają stronę, bo nie znajdują tego, co chcieli?

Pamiętaj, że w ocenie stron algorytmy zwracają uwagę nie tylko na to, ile osób faktycznie weszło na daną stronę, ale także na to, czy ten użytkownik na stronie zostaje, czy się przez nią przeklikuje, jak długo to trwa. Jeśli wchodzi i od razu wychodzi, jest to bardzo negatywny sygnał, bo być może stosujesz chwytliwe tytuły niczym paski z Wiadomości TVP, ale potem nie dostarczasz tego, czego użytkownik szuka, więc on od razu wychodzi.

Dlatego nie jest najważniejsza długość tekstu, tylko jego jakość, użytkowość, wyjątkowość.

Rozmowa o długości tekstu to temat zastępczy

Ostatnio bardzo popularne jest mówienie o „tematach zastępczych” w polityce. W marketingu mam wrażenie, że dokładnie to samo dotyczy osób, które próbują zwalić mały wolumen czy niejakościowy ruch na stronie na złą długość tekstu. Tylko to jest często szukanie problemu tam, gdzie go nie ma.

Może SEO copywriter jest w stanie szybko i tanio natrzaskać teksty naszpikowane słowami kluczowymi, ale czy to będą te teksty, które ludzie sobie podsyłają w wiadomościach prywatnych, udostępniają, komentują czy cytują? No, najczęściej niestety nie.

Dlatego zamiast 10 tekstów miesięcznie, które zaśmiecą serwery, może warto w tym samym czasie napisać 1 tekst, który realnie będzie czytany i skłoni kogoś do zakupu lub skontaktowania się? Just saying.

———————

Jeśli chcecie zgłębić temat, podsyłam przydatne linki:
* Poynter
TargetMarketingMag
* Copypress

Photo by Patrick Tomasso on Unsplash

———————

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje teksty są odpowiedniej długości, dlaczego nie angażują i nikt na nie nie zwraca uwagi, napisz do mnie, postaram się spojrzeć na właściwe metryki. ;-) 

2 myśli w temacie “Czy długość ma znaczenie? Jak długi powinien być tekst w Internecie

  1. Fajna i oryginalna tematyka tego bloga, też się ostatnio zastanawiałam jak długie powinny być posty :) pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

Co o tym myślisz? Napisz komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close